Jedwab do włosów - jak go stosować?

Jedwab do włosów fot. Adobe Stock
Jedwab do włosów nadaje miękkość, nawilża i wygładza pasma. Możesz stosować go zarówno na mokre, jak i na suche włosy.
Małgorzata Machnicka / 12.08.2020 11:30
Jedwab do włosów fot. Adobe Stock

Jedwab do włosów niemal natychmiast po aplikacji sprawia, że stają się sprężyste, gładkie i miękkie w dotyku. Co więcej, ułatwia ich układanie i rozczesywanie oraz chroni pasma przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym nawilża, wzmacnia, regeneruje słabe, zniszczone włosy, w szczególności końcówki. 

Jak go nakładać? Główna zasada używania jedwabiu: im włosy są cieńsze i delikatniejsze, tym mniej kosmetyku należy nanieść. Jedynie przy puszącej się albo kręconej czuprynie, można nałożyć go nieco więcej.

Właściwości jedwabiu do włosów

Do najważniejszych właściwości jedwabiu do włosów należy zaliczyć:

  • Funkcję antystatyczną, która zapobiega elektryzowaniu się włosów.
  • Funkcję filmotwórczą, której unikalna receptura otula włos i jednocześnie wzmacnia jego strukturę, zapobiegając przed wysychaniem. Wnika poprzez łuski do kory włosa, dzięki czemu umożliwia odbudowanie ubytków od wewnątrz.
  • Funkcję nawilżającą, dzięki której możliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia w strukturach międzykomórkowych.

Jedwab szczególnie polecany jest osobom, które mają zniszczone włosy (np. zabiegami fryzjerskimi), ponieważ regeneruje i nawilża pasma. Działanie jedwabiu można wzmocnić keratyną.

Zalety stosowania jedwabiu

Jedwab nadaje miękkość suchym i zniszczonym włosom. Jest idealny jako kosmetyk chroniący fryzurę przed działaniem wysokiej temperatury, np. z suszarki, lokówki czy prostownicy. Dodatkowo doskonale wygładza włosy.

Jedwab, stosowany rozsądnie, nie obciąża fryzury. Nałożony na całą długość włosów, ożywia ich kolor, nadaje blask i nabłyszcza. W efekcie włosy o wiele łatwiej się rozczesują i stają się idealnie gładkie i proste. 

Z uwagi na bogaty skład jedwabiu (zawiera proteiny jedwabiu, witamina F, filtry UV czy bogate w cenne właściwości ekstrakty roślinne) fryzura nie staje się podatna na elektryzowanie, co w szczególności zimą, kiedy włosy ukrywamy pod grubymi, wełnianymi czapkami, jest szczególnie istotne. Z kolei latem jedwab chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu włosy są nawilżone.

Wady stosowania jedwabiu

Rozważnie stosowany jedwab może wyraźnie poprawić kondycję włosów, ale nie jest zalecany do wszystkich ich typów.

Jedwabiu nie poleca się osobom o włosach:

  • przetłuszczających się,
  • puszących się (wyjątkiem w tym przypadku jest używanie jedynie czystego jedwabiu albo jedwabiu z olejem, a nie popularnego i często znajdującego się w tym kosmetyku silikonu).

Główną wadą jedwabiu jest to, że może nadmiernie obciążać włosy. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy do pielęgnacji lub stylizacji włosów użyjemy zbyt dużej ilość kosmetyku. Unikaj również stosowania preparatu na skórę głowy (wyjątkiem od tej reguły są włosy suche od nasady). Jeśli będą suche na końcach, a tłuste od nasady, wówczas fryzura nabierze wrażenia ciężkości, będzie obciążona, a pasma będą wyglądały na tłuste.

Jak stosować jedwab do włosów
fot. Adobe Stock

Jaki jedwab do włosów wybrać?

Zanim wybierzesz jedwab, upewnij się, jaki masz rodzaj włosów. Warto pamiętać, że produkty mające w nazwie „jedwab” nie składają się wyłącznie z protein jedwabiu, ale również z wielu innych substancji dodatkowych.

  • Przy włosach przetłuszczających się zaleca się stosowanie produktów o możliwie jak najbardziej płynnej konsystencji, która nie będzie nadmiernie obciążać poszczególnych pasm.
  • Jeśli problemem są suche kosmyki, wówczas ratunkiem okaże się preparat o gęstej, oleistej konsystencji. 

Nie bez znaczenia przy wyborze idealnego jedwabiu pozostaje kwestia jego składu, dlatego warto wnikliwie czytać etykiety na kosmetykach. W składzie produktu powinien znaleźć się Hydrolyzed Silk Protein czyli hydrolizowany jedwab - tylko taki ma fizyczne możliwości wnikania w głębsze warstwy włosa.

Wystrzegaj się związków, które posiadają trudne do zmycia silikony (trimethylsilylamodimethicone, cyclomethicone, trimethylsiloxysilicates, cyclopentasiloxane) czy alkohol, który nadmiernie wysusza włosy. Dobrze natomiast, żeby jedwab do włosów zawierał witaminy A, E czy D.

Jedwab może występować:

  • W szamponie, odżywce lub masce - w obu przypadkach w produktach skoncentrowana jest niewielka ilość protein jedwabnych, ponieważ wyższe stężenie nadmiernie obciążyłoby fryzurę.
  • Jako serum na końcówki, które charakteryzuje się o wiele mocniejszym działaniem. Fryzura staje się lepiej nawilżona, włosy grubsze, bardziej elastyczne i uszczelnione.
  • Możesz również sięgnąć po jedwab w płynie w formie półproduktu - kupisz go w profesjonalnych sklepach fryzjerskich za kilka złotych. 2-3 krople dodajesz wtedy do dowolnej maski lub odżywki i nakładasz na włosy. 

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

Więcej o pięknych włosach:
Jak nawilżyć suche włosy?
Jak uratować spalone włosy?

Redakcja poleca

REKLAMA