Czym jest liszaj płaski?

Im szybciej poddamy się przeszczepowi skóry, tym większe szanse na to, aby nie dotknęły nas skutki oparzenia /fot. Fotolia
Jeśli na Twojej skórze pojawiły się czerwone, błyszczące, płaskie wykwity o długości około 1–3 lub zauważasz podłużne żółtawe bruzdy na paznokciach, możesz podejrzewać, że to liszaj płaski. Nie są to jednak jedyne objawy tej choroby. Sprawdź, jak leczyć liszaj płaski i czy jest on zaraźliwy.
/ 28.10.2016 14:00
Im szybciej poddamy się przeszczepowi skóry, tym większe szanse na to, aby nie dotknęły nas skutki oparzenia /fot. Fotolia

Czym jest liszaj płaski?

Liszaj płaski to przewlekła choroba, która atakuje skórę, paznokcie, włosy i błony śluzowe.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny choroby nadal są nieznane. Przypuszcza się, że wpływ na chorobę mogą mieć schorzenia autoimmunologiczne. Innymi czynnikami wywołującymi liszaj mogą być także stres i zażywanie niektórych leków. Liszaj płaski pojawia się często u osób mających stan zapalny lub marskość wątroby, a czasem u cukrzyków.

Kto może zachorować?

Liszaj płaski to choroba, na którą można zachorować w każdym wieku, jednak największe ryzyko zachorowania pojawia się między 30. a 60. rokiem życia. Na chorobę bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni.

Jakie są objawy?

Liszaj płaski objawia się powstaniem czerwonych, błyszczących i płaskich wykwitów o wielkości 1–3 mm. Często zmianom chorobowym towarzyszy świąd.

Wykwity mogą pojawić się na całej skórze, jednak najczęściej występują na:

  • nadgarstkach,
  • dłoniach,
  • przedramionach,
  • pępku,
  • w okolicach narządów rozrodczych,
  • w okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
  • w jamie ustnej.

Liszaj może narastać powoli lub pojawić się nagle. Pierwsze wykwity pojawiają się symetrycznie, np. na zgięciach łokciowych lub nadgarstkowych rąk albo na nogach czy tułowiu.

Na paznokciach liszaj objawia się zazwyczaj podłużnymi, żółtawymi bruzdami, ale również ubytkami w płytce, co powoduje jego stopniowe wykruszanie, a nawet może prowadzić do zaniku płytki paznokcia.

Jeśli liszaj występuje na skórze owłosionej, może dojść do łysienia rzekomoplackowatego.

W przypadku jamy ustnej dochodzi do mlecznobiałych wykwitów zlokalizowanych na błonie śluzowej policzków.

Zobacz też: Jak wykurzyć kurzajki?

Jak leczyć?

W związku z tym, że przyczyny choroby nadal nie są znane, medycyna potrafi zwalczać jedynie jej objawy. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że każda z metod leczenia musi być przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza.

W celu zmniejszenia świądu stosuje się leki przeciwhistaminowe. Kiedy zmiany się nasilają, można rozpocząć terapie sterydami i cytostatykami. Czasem dobre rezultaty można osiągnąć poprzez stosowanie niektórych antybiotyków.

Zewnętrznie stosuje się przede wszystkim maści sterydowe.

Ważna  jest również dbałość o skórę. Należy nieustannie ją nawilżać, ponieważ wysuszona skóra jest bardziej podatna na wnikanie alergenów. Nie wolno także dopuścić, aby chore miejsca miały kontakt z chemikaliami.

Inną metodą w walce z liszajem płaskim jest fototerapia, a także stosowanie płukanek, np. z malwy czy siemienia lnianego.

Czy liszaj płaski jest chorobą zakaźną?

Liszaj płaski jest chorobą przewlekłą, ale na szczęście nie jest chorobą zakaźną. Jeśli  zauważymy u siebie niepokojące objawy, należy udać się do dermatologa.

O liszaju przeczytasz też w naszej Encyklopedii Zdrowia: liszaj płaski.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA