Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak leczyć wrastanie paznokci?

Zobacz artykuły na temat:urodapielęgnacjapaznokcie
Noszenie niewłaściwego obuwia czy sposób obcinania paznokci mogą przyczynić się do wrastania paznokci, któremu towarzyszy ból i stan zapalny. Jak dbać o paznokcie, by nie dopuścić do ich wrastania? Na czym dokładnie polega wrastanie paznokci?

french, manicure, paznokcie / Fotolia

Paznokcie/fot. Fotolia

Na czym polega wrastanie paznokci?

Wrastanie paznokci to dolegliwość, która jest wynikiem ucisku płytki na wał paznokciowy. Prowadzi do stanów zapalnych, opuchnięć i infekcji powodujących dotkliwy ból i dyskomfort. Problem wrastania często dotyczy dużego palca u nogi, ale może też wystąpić na wszystkich palcach stóp, a nawet rąk.

Brak podjęcia leczenia w skrajnych przypadkach może skutkować amputacją części lub całego palca.

Dlaczego paznokieć wrasta?

Wrastanie może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Na tę dolegliwość są narażone dzieci, które często zawijają palce w butach, co powoduje stały ucisk na płytkę paznokciową i tym samym przyczynia się do jej wrastania. Ten problem występuje też często u sportowców (zwłaszcza u piłkarzy) z powodu wzmożonej potliwości stóp i dużej siły uderzeń w piłkę.

Paznokcie mogą też wrastać z innych powodów, do których należą:

  • obcinanie paznokci zbyt blisko skóry, pozostawienie ostrych brzegów lub postrzępionych krawędzi,
  • długotrwałe noszenie źle dopasowanego do stopy obuwia,
  • przypadkowe uderzenia i przytrzaśnięcia,
  • nieprawidłowa motoryka chodu,
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę.

Zobacz też: Paznokcie - na jakie choroby wskazują?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kremy z olejami – tańsze i droższe

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 8
dodano: 09:21 2015-08-06 przez: ~ela (31.174.*.*)
Też jestem przed założeniem klamry na wrastający paznokieć i bardzo się stresuję, bo nie wiem jak to będzie wyglądać. Ale znalazłam fajny artykuł, w którym jest krok po kroku opisane, jak taki zabieg przebiega. Po przeczytaniu go trochę się uspokoiłam. Jak chcecie, to jest tutaj http://wrastajacypaznokiec.pl/jak-przebiega-zabieg-zakladania-klamry-na-wrastajacy-paznokiec/. Trzymajcie kciuki by poszło szybko, sprawnie i bez bólu!
dodano: 21:36 2014-08-21 przez: ~levine (217.99.*.*)
byłem tam na zabiegu kilka miesięcy temu i w tej klinice polecam panią Agnieszkę, super specjalistka, mało dobrych podologów mamy w Polsce, a ona to prawdziwy skarb
dodano: 15:52 2014-06-26 przez: ~kama (89.66.*.*)
można od razu po zabiegu, sam zabieg czasem troszkę boli, wiadomo musi, ale tuż po można założyć normalnie obuwie i chodzić bez najmniejszego problemu. ta metoda jest beziinwazyjna.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter