Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Zobacz artykuły na temat:włosyurodapielęgnacjahigienazapalenie
Zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne i nieinfekcyjne. Do zapalenia typu infekcyjnego zaliczamy czyraki, figówki, zapalenia dermatoficzne, bakteryjne, bielniki oraz drożdżowce. Jak rozpoznać i leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Jak leczyć  zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne i nieinfekcyjne. Do zapalenia typu infekcyjnego zaliczamy czyraki, figówki, zapalenia dermatoficzne, bakteryjne, bielniki oraz drożdżowce.

Zapalenia mieszków w postaci czyraków gromadnych najczęściej powstają w miejscach delikatnych, wrażliwych na dotyk i wszelkie działania mechaniczne. Bardzo często obserwujemy pojedyncze czyraki na szyi, klatce piersiowej i na nogach. Mężczyźni bardzo często cierpią na tę przypadłość z powodu golenia. Zmiany skórne występują również na brodzie i w okolicach newralgicznych. Często możemy zaobserwować przerzucanie się czyraków na różne partie ciała i tworzenie grup ropnych. Jest to niebezpieczna przypadłość i powinna być leczona za pomocą antybiotyków.

Jeśli po kilku dniach stosowania maści z antybiotykiem zmiana nie zmniejsza się, wówczas musimy udać się dermatologa, aby sprawdzić charakter zmiany.

Zapalenie bakteryjne najczęściej występuje u dzieci i niemowląt – zmiany pojawiają się okresowo i nie są zbyt groźne. Powstają zazwyczaj w okolicach pośladków, pach i na nogach.

Jedną z najniebezpieczniejszych form zapalnych jest figówka, która objawia się zaczerwienieniem i zajęciem całego obszaru mieszka włosowego. Nie występuje nagminnie. Leczenie polega na przyjmowaniu silnych środków z antybiotykiem.

Do nieinfekcyjnych zapaleń mieszka zaliczamy zaś zmiany o podłożu trądzikowym. Wykwity możemy zaobserwować przede wszystkim w miejscach, gdzie produkcja sebum jest największa – zaliczamy do nich twarz, ramiona i plecy. Zmiany leczone są antybiotykami.

Wiele zmian charakteryzuje się nieznanym pochodzeniem, przez co metody leczenia i diagnozowanie mogą być znacznie trudniejsze.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki - poradnik

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dla kogo jest Barber Shop?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 6
dodano: 12:27 2015-12-02 przez: ~jasio (195.238.*.*)
Zapalenie mieszków włosowych głowy - napisz do mnie 1234jasio@gmail.com napisze ci co mi pomogło, bez antybiotyków czy też sterydów! Rok mam juz spokoj
dodano: 12:21 2015-12-02 przez: ~gość (195.238.*.*)
Zapalenie mieszków włosowych głowy - napisz do mnie 1234jasio@gmail.com napisze ci co mi pomogło, bez antybiotyków czy też sterydów! Rok mam juz spokoj
dodano: 17:25 2014-03-20 przez: ~Patusieńka :3 (91.228.*.*)
a czy na pachach też to może być.. bo mnie to bardzo piecze i mam czerwone.. ałłłaa..!!
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter