Jakie są rodzaje wspinaczki?

Wspinaczka/fot. Fotolia fot. Fotolia
Wspinaczkę można uprawiać w niezwykle zróżnicowany sposób. Rodzaj wspinaczki jaki wybieramy zależy przede wszystkim od terenu, w jakim się znajdujemy, pory roku, pogody oraz naszych indywidualnych upodobań i umiejętności. Jaki rodzaj wspinaczki wybrać najlepiej? Co to jest buldering i urban climbing?
/ 10.01.2012 14:24
Wspinaczka/fot. Fotolia fot. Fotolia

Gdzie się wspinać?

Terenem działania wspinaczy są najczęściej różnego rodzaju skały. W Polsce występują wapienie (Jura krakowsko-częstochowska), granity (Tatry, Rudawy Janowickie) oraz piaskowce (Góry Stołowe). Należy pamiętać, że każdy rodzaj skały ma swoją specyfikę wspinania.

Kolejnym miejscem, które słusznie kojarzy się ze wspinaniem są góry. W Polsce działalność wspinaczkowa dozwolona jest w Tatrach Wysokich.

Ale co począć gdy mieszkamy z dala od gór czy skał? Alternatywą pozostają coraz bardziej popularne sztuczne ścianki wspinaczkowe będące doskonałym miejscem treningów oraz tzw. urban climbing czyli wspinaczka na obiekty dostępne w obrębie zabudowy miejskiej.

Jakie są rodzaje wspinania?

Działalność wspinaczkowa dzieli się na szereg różnorodnych form. Mamy wśród nich wspinaczkę klasyczną, w której do przemieszczania się w górę używamy własnego ciała, a asekurację traktujemy jedynie jako zabezpieczenie przed ewentualnym wypadkiem.

Kolejną formą wspinania jest wspinaczka hakowa czyli technika sztucznych ułatwień. W tej formie wspinania w sposób czynny wykorzystujemy  sprzęt asekuracyjny . Dopuszcza się obciążanie liny ciężarem własnego ciała, chwytanie, stawanie na punktach asekuracyjnych oraz  używanie specjalnych ławeczek – czyli krótkich drabinek, których używa się do zdobywania kolejnych metrów.

Zobacz także: Zimowa wspinaczka – wspinacz nie zapada w sen zimowy

W zależności od terenu wyróżniamy różne rodzaje wspinania. Mamy tu do czynienia ze wspinaczką skałkową, czyli wspinanie się po skałach z użyciem liny asekuracyjnej.

W zależności od długości drogi jaką chcemy pokonać , wyróżniamy wspinanie jednowyciągowe, gdzie pojedyncza długość liny wystarcza na dojście do końca wyznaczonej wcześniej drogi oraz wspinanie wielowyciągowe, w którym to 2-3 osobowy zespół wspinaczy pokonuje drogę często wielokrotnie przekraczającą długość liny, budując po drodze pośrednie stanowiska asekuracyjne. Ten rodzaj wspinaczki wykorzystywany jest głównie we wspinaczce górskiej.

Bouldering, co to takiego?

Kolejnym rodzajem działalności wspinaczkowej jest bouldering. Dyscyplina ta polega na wspinaniu na kilkumetrowe formacje skalne bez użycia lin asekuracyjnych. W prostych słowach chodzi o „wdrapanie się” na głaz lub kamień, pokonując wybrany problem skalny – czyli konkretną sekwencję ruchów.

Bouldering odbywa się stosunkowo nisko nad ziemią, a podstawą asekuracji jest tzw. Crashpad, czyli materac umieszczany pod wspinaczem oraz partner kontrolujący kierunek ewentualnego odpadnięcia.

Zobacz także: Wspinaczka – problemy zostaw na dole

Redakcja poleca

REKLAMA