Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak substancje z kosmetyków wnikają we włosy?

Zobacz artykuły na temat:włosykosmetykiurodapielęgnacja
 Klinika HairLab
Klinika HairLab zajmuje się niechirurgicznym uzupełnianiem włosów, ich zagęszczaniem, przedłużaniem i wzmacnianiem. Więcej na www.hairlab.pl
Jaki wpływ na łuski włosa mają preparaty kwaśne i zasadowe? Jak działają i wnikają we włosy? Odpowiada trycholog-biotechnolog Ewa Stefańska!

włosy, mycie głowy, fryzjer.jpg

Witam,
Ostatnio zastanawia mnie takie pytanie: w jaki sposób substancje aktywne z kosmetyków wnikają we włosy? Czy przenikają one przez łuski włosa? Dokąd docierają, z czym się łączą? Przyznam, że nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat, a bardzo mnie on interesuje!
Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
Qlka.

Zobacz też: Jak dochodzić swoich praw u fryzjera?

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Kwasy i zasady stosowane we fryzjerstwie oraz w produktach pielęgnacyjnych pełnią funkcję substancji aktywnych. Zasady pełnią funkcję rozchylającą łuski włosowe, a kwasy mają właściwości ściągające – zamykają łuski. Umożliwiają w ten sposób przeprowadzenie na włosach różnych zabiegów chemicznych.

Preparaty posiadające odczyn zasadowy wnikają głęboko w korę włosa, zmieniając jego strukturę, fakturę, barwę, a także również naturalny odczyn włosów i skóry głowy w przedziale 6,5 do 7,5 pH – nazywamy to lekkim rozchyleniem łuski (szampony, płukanki barwiące, szampony
i pianki barwiące, delikatne środki do trwałej ondulacji, środki głęboko regenerujące włosy).
W przedziale 8 do 10 pH włosy pęcznieją (szampony głęboko myjące, farby właściwe, środki do trwałej ondulacji, chemiczne prostowanie włosów, rozjaśnianie, dekoloryzacja).

Produkty o odczynie kwaśnym neutralizują działanie zasad. Dochodzi wówczas do reakcji zobojętniania, czyli zmiany wynikające z zastosowania zasady zostają przerwane. Substancje
o odczynie kwaśnym zamykają łuski włosów, pozostawiając je lśniącymi, wygładzonymi, sprężystymi i elastycznymi po zabiegach ondulacji, farbowania, rozjaśniania
. Zmiany te występują w przedziale słabo kwaśnym 4,5 do 6 pH. Są to neutralizatory i środki pielęgnujące do włosów, np. odżywki, balsamy, maski, toniki, pianki, żele, fluidy.

Podsumowując, to, czy dana substancja wniknie do wnętrza naszych włosów, uzależnione jest od poziomu rozchylenia łusek włosa, a to z kolei uzależnione jest od odczynu środowiska w którym przeprowadzany jest dany zabieg fryzjerski lub pielęgnacyjny.


Zobacz też: Kosmetyki na polskim rynku – czy na pewno są bezpieczne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dla kogo jest Barber Shop?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter