Dekoloryzacja włosów – ściąganie farby w domu

Dekoloryzacja fot. ImaxTree/ AgencjaFree
Masz ciemnobrązowe albo czarne włosy, a marzą ci się dużo jaśniejsze? Nie musisz wydawać fortuny na dobrego fryzjera. Taką dekoloryzację możesz wykonać sama w domu.
Katarzyna Krajewska / 17.07.2018 14:01
Dekoloryzacja fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Zanim rozpoczniesz dekoloryzację włosów, musisz wiedzieć, że uzyskanie po pierwszym zabiegu wymarzonego koloru, będzie graniczyć z cudem. Zwłaszcza, jeśli farbowałaś włosy na ciemno przez dłuższy czas.

Na czym polega zabieg dekoloryzacji włosów?

Na czym polega dekoloryzacja?

Dekoloryzacja to ściągnięcie z włosów wcześniej nałożonego koloru. Zabieg polega na wybawieniu z pasm sztucznych pigmentów. W tym celu stosowany jest rozjaśniacz lub tzw. ściągacz koloru, w przypadku którego otrzymane rezultaty nie zawsze są takie, jakich byśmy oczekiwali.

Wybawianie pigmentów następuje bardzo wolno, a niekiedy obserwuje się sytuacje, w których włosy na nowo zaczynają ciemnieć. Dlatego najszybszym i dającym najlepsze efekty sposobem na chemiczne odbarwienie melaniny będzie zastosowanie czynników utleniających. Największą popularnością cieszy się woda utleniona. Do zabiegu jest stosowana woda o stężeniu od 3% do 12% w zależności od potrzeb.

Dekoloryzacja włosów – niezbędne narzędzia i kosmetyki

1. Dekoloryzator

Możesz go kupić w sklepie fryzjerskim albo na aukcji internetowej. Jedno opakowanie wystarcza na jedną dekoloryzację krótkich włosów. Przy czym często się zdarza, że zabieg trzeba powtórzyć, bo farba nie chce zejść. Jeśli więc masz średnie lub długie włosy, będziesz musiała zakupić minimum 2 opakowania, a jeżeli się okaże, że dekoloryzację trzeba powtórzyć, musisz mieć dodatkowe 2 opakowania. Cena dobrego dekoloryzatora waha się od 20-30 złotych.

2. Miseczka i pędzel fryzjerski do nakładania dekoloryzatora

3. Farba, którą chcesz nałożyć po dekoloryzacji włosów

5 największych mitów na temat dekoloryzacji. Lepiej je poznaj, jeśli poważnie myślisz o radykalnej zmianie koloru włosów!

Dekoloryzacja włosów krok po kroku

Jeśli planujesz dekoloryzację, wcześniejsze mycie włosów (np. dzień lub 2 dni wcześniej – zależy jak często myjesz głowę) wykonaj samym szamponem (najlepiej oczyszczającym, który dobrze je umyje i nie pozostawi na nich żadnej dodatkowej warstwy, która może utrudnić działanie dekoloryzatora).

Pamiętaj również, żeby 3 dni wcześniej wykonać próbę dekoloryzatorem i farbą. Dzięki niej sprawdzisz, czy nie masz reakcji alergicznej. Taką próbę wykonaj nawet wtedy, gdy już wcześniej używałaś tych produktów.

  • Krok 1

Na włosy nałóż rozrobiony dekoloryzator. Rób to warstwowo. Najlepiej zacząć od kucyka, a odrosty najlepiej zostawić na sam koniec ze względu na to, że z końców trudniej jest ściągnąć farbę.

  • Krok 2

Po czasie wskazanym na ulotce, dokładnie umyj włosy i wysusz je.

  • Krok 3

Jeśli pozbyłaś się niechcianego koloru, możesz nałożyć wybraną farbę. Pamiętaj tylko, że jeśli twoje włosy były poddane zabiegom dekoloryzacji, a wcześniej koloryzacji, to jest mała szansa, że uzyskasz taki kolor, jaki wskazuje opakowanie. Na palecie możesz obejrzeć kolory, jakie wychodzą na włosach naturalnych.

  • Krok 4

Jeśli z twoich włosów farba zeszła nierównomiernie albo w ogóle nie zeszła, wykonaj dekoloryzację ponownie. Nie martw się, w przeciwieństwie do rozjaśniającego proszku, dekoloryzator prawie w ogóle nie niszczy włosów.

Zdarza się, że jeśli włosy są długie i w związku z tym były farbowane kilkukrotnie, kosmyki na końcach są ciemniejsze niż u nasady i dekoloryzator sobie z nimi nie radzi. W tym wypadku, jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor na całej długości włosów, powinnaś rozrobić niewielką ilość proszku rozjaśniającego z utlenioną wodą 6%. Proszek niestety jest dość silny, ale jeśli chcesz mieć jednolity kolor włosów, nie masz innego wyjścia. Chyba, że jesteś w stanie zmienić fryzurę i obciąć włosy, z których farba całkiem nie zeszła. Musisz wiedzieć, że jeśli na taki niejednolity kolor położysz farbę, ona również nie pokryje ich jednolicie. Po nałożeniu proszku zobaczysz jak szybko twoje włosy stają się coraz jaśniejsze. Po wcześniejszym użyciu dekoloryzatora, proszek działa błyskawicznie.

Pamiętaj, że lepiej jest użyć proszku z łagodniejszą wodą (6%) i trzymać go dłużej na włosach niż proszku z silniejszą wodą (9% lub 12%) i trzymać go krócej na włosach.

  • Krok 5

Gdy końce będą miały kolor taki jak reszta włosów, możesz je dokładnie umyć - najlepiej dwa razy szamponem i dokładnie wysuszyć.

  • Krok 6

Nałóż wybraną farbę od razu lub po 2 tygodniach, jeśli chcesz, żeby twoje włosy się zregenerowały. W tym czasie używaj ampułek, odżywek i masek, żeby wzmocnić włosy i przywrócić im blask.

  • Krok 7

Po zaaplikowaniu farby, dokładnie umyj włosy i nałóż odżywkę. Pamiętaj, że przez najbliższe tygodnie twoje włosy będą wymagały nawilżania i regeneracji, dlatego tak często jak tylko możesz, przed myciem wcieraj we włosy olejek arganowy (lub inny), a po myciu nakładaj maski i używaj ampułek (na przykład z keratyną).

Podana wyżej metoda dekoloryzacji polecana jest osobom, które mają zdrowe, mocne włosy. Jeśli twoje włosy obficie wypadają, są cienkie i osłabione, najpierw je wzmocnij odpowiednią pielęgnacją i dietą, a dopiero później podejmuj się dekoloryzacji. Pamiętaj również, żeby podczas zabiegu obserwować włosy i skórę głowy. Jeśli czujesz niepokojące objawy, na przykład silne swędzenie albo pieczenie, natychmiast zmyj preparat.

Więcej o farbowaniu włosów:
Jak ufarbować włosy bibułą? Instrukcja krok po kroku!
5 zasad, o których musisz pamiętać przy koloryzacji włosów

Redakcja poleca

REKLAMA