Wrastający paznokieć: przyczyny, objawy, leczenie. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

wrastający paznokieć fot. Adobe Stock
Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która najczęściej dotyczy dużego palca stopy. Może prowadzić do groźnego stanu zapalnego i infekcji. Wrastanie paznokci spowodowane jest nie tylko złą metodą ich przycinania, ale też noszeniem zbyt ciasnego lub niewłaściwego obuwia. Dostępnymi metodami leczenia wrastającego paznokcia są przede wszystkim: opatrzenie i odkażenie zainfekowanego miejsca, założenie klamry na wrastające paznokcie, żelowanie paznokci, a w ostateczności chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej.
/ 29.05.2020 13:49
wrastający paznokieć fot. Adobe Stock

Wrastanie paznokci to dolegliwość, która jest wynikiem ucisku płytki na wał paznokciowy. Prowadzi do stanów zapalnych, opuchnięć i infekcji powodujących dotkliwy ból i dyskomfort. Problem wrastającego paznokcia często dotyczy dużego palca u nogi, ale może też wystąpić na wszystkich palcach stóp, a nawet rąk. Brak podjęcia leczenia w skrajnych przypadkach może skutkować amputacją części lub całego palca.

Spis treści:

  1. Wrastający paznokieć - przyczyny
  2. Objawy wrastającego paznokcia
  3. Sposoby na wrastający paznokieć
  4. Zapobieganie wrastaniu paznokci

Wrastający paznokieć - przyczyny

Wrastanie paznokcia może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Na tę dolegliwość są narażone dzieci, które często zawijają palce w butach, co powoduje stały ucisk na płytkę paznokciową i tym samym przyczynia się do jej wrastania. Ten problem występuje też często u sportowców (zwłaszcza u piłkarzy) z powodu wzmożonej potliwości stóp i dużej siły uderzeń w piłkę.

Wrastający paznokieć może mieć też inne przyczyny:

  • obcinanie paznokci zbyt blisko skóry, pozostawienie ostrych brzegów lub postrzępionych krawędzi,
  • długotrwałe noszenie źle dopasowanego do stopy obuwia,
  • przypadkowe uderzenia i przytrzaśnięcia,
  • nieprawidłowa motoryka chodu,
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę.

​Objawy wrastającego paznokcia

Rozpoznanie wrastającego paznokcia zwykle nie jest problematyczne. Objawia się: bólem, obrzękiem, tkliwością wałów paznokciowych. Jeśli doszło do zakażenia, odczuwalny jest pulsujący ból i widoczne zaczerwienienie skóry.  

Sposoby na wrastający paznokieć

Z problemem wrastających paznokci najlepiej zgłosić się do lekarza, zwłaszcza w przypadku opuchnięć i pierwszych oznak infekcji. Specjalista przy pomocy sterylnych narzędzi oczyści zainfekowany obszar, przytnie odpowiednio paznokieć, zastosuje płyn antyseptyczny i założy czysty opatrunek, a w przypadku silnych objawów infekcji przepisze antybiotyk.

Lekarz może też założyć specjalistyczne klamry korygujące na wrastające paznokcie, które unoszą płytkę paznokcia i wyznaczają właściwy kierunek jej wzrostu, tak by paznokieć przestał wrastać w boki palca. To metoda bezbolesna, a dobrze założone klamry nie są uciążliwe podczas codziennego funkcjonowania.

Innym sposobem leczenia jest żelowanie paznokci, które polega na nałożeniu na paznokcie żelu utwardzalnego w lampie UV, dzięki czemu paznokieć zostaje uniesiony i wyprostowany przy bocznych wałach skórnych. Pomocnym środkiem są też olejki zmiękczające skórę wokół płytki paznokcia.

Radykalną, stosowaną w ostateczności metodą w walce z wrastającym paznokciem jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej. Ten zabieg likwiduje stan zapalny, ale wymaga długiej rekonwalescencji.

Warto pamiętać, by podczas leczenia dbać o higienę stóp: myć stopy po powrocie do domu, nosić bawełniane skarpety i moczyć nogi w ciepłej wodzie.

Zapobieganie wrastaniu paznokcia

Dużą rolę w zapobieganiu przykrej dolegliwości wrastania paznokci odgrywa staranny pedicure przeprowadzony samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej pedikiurzystki. Paznokcie twarde i trudne do obcięcia warto zmiękczyć przed zabiegiem. W tym celu pomocna jest ciepła kąpiel lub płyn zapobiegający wrastaniu.

Należy zwrócić uwagę na sposób obcinania paznokci – niezbyt krótko i w linii prostej bez wycinania brzegów płytki. Jest to istotne, gdyż obcięcia w kształcie półksiężyca wywołują ryzyko stanu zapalnego. Nie wolno też wyrywać zadartych skórek wokół paznokcia, lepiej też unikać używania czubka nożyczek do usuwania nieczystości zgromadzonych pod paznokciami. Wymagana jest przy tym szczególna ostrożność, ponieważ wszelkie skaleczenia mogą skutkować zakażeniem wału paznokci.

W profilaktyce wrastania paznokci ważna jest także odpowiednia dieta zawierająca siarkę i witaminy z grupy B, które wzmacniają łamliwe paznokcie. Duże znaczenie ma dbałość o właściwe obuwie. Wrastającym paznokciom nie sprzyjają buty z wąskimi czubkami i wysokimi obcasami.

W przypadku dzieci szczególną uwagę na stan paznokci powinni zwrócić rodzice przez regularne skracanie paznokci swoich pociech oraz zapewnienie dzieciom obuwia w odpowiednim rozmiarze.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.06.2012

Więcej na podobny temat:
Łuszczyca paznokci – objawy, leczenie i pielęgnacja
GRZYBICA PAZNOKCI u rąk i nóg = leki, leczenie domowe, zdjęcia
Grzybica paznokci – leczenie domowe, doustne, miejscowe i laserem [WYWIAD]
Haluksy – jak wygląda leczenie i kiedy potrzebna jest operacja?
Pękające pięty: domowe sposoby i zabiegi na popękane pięty. Porady eksperta

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA