Przeszczep włosów - na czym polega, jak się przygotować, przeciwwskazania, cena, alternatywy

Przeszczep włosów fot. Adobe Stock
Przeszczep włosów to koszt rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu. To m.in. choroby skóry i zaburzenia krzepnięcia.
/ 04.02.2020 15:35
Przeszczep włosów fot. Adobe Stock

Spis treści: 

  1. Na czym polega przeszczep włosów?
  2. Jak się przygotować do przeszczepu włosów?
  3. Cena przeszczepu włosów
  4. Przeciwwskazania i skutki uboczne przeszczepu włosów
  5. Alternatywy dla przeszczepu włosów

Łysienie to nieprzyjemna dolegliwość, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Zdarza się, że pierwsze objawy można zauważyć już wieku 17-18 lat. Dla wielu pacjentów jedynym sposobem na odzyskanie dawnej fryzury jest przeszczep włosów. 

Przeszczep włosów - na czym polega?

Zabieg przeszczepiania włosów nie należy do skomplikowanych. Jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa od 3 do nawet 8 godzin. Na początku należy wspólnie z lekarzem ustalić, jak mają wyglądać nasze nowe włosy. Przeszczep włosów można wykonać na kilka sposobów. 

Metody przeszczepiania włosów:

  • Metoda strip - polega na pobraniu fragmentu włosów z tyłu głowy. Zazwyczaj jest to pasek o szerokości 1-1,5 cm, który następnie przeszczepiany jest do części głowy pozbawionej włosów. Po wycięciu włosów może powstać kilkumilimetrowa blizna, jednak bardzo łatwo ukryć ją pod włosami. 
  • Metoda bht - to dobra metoda zwłaszcza dla osób, które nie posiadają wystarczającej ilości włosów, które można byłoby wykorzystać do przeszczepu. Metoda ta polega na pobraniu fragmentu włosów z innej części ciała niż głowa. Może to być broda, pachy lub klatka piersiowa. Następnie przeszczepiane są one na wybrane partie głowy. 
  • Metoda fue - to najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna metoda przeszczepiania włosów. Polecana jest zwłaszcza młodym osobom, ponieważ cechuje się bardzo krótkim czasem rekonwalescencji. Nie wymaga użycia skalpela. Za pomocą specjalnego narzędzia pobierane są jednostki mieszkowo-włosowe, które następnie wszczepiane są w odpowiednie miejsca. 

Jak się przygotować do przeszczepu włosów?

Przed przeszczepem włosów należy wykonać badania laboratoryjne takie jak:

Na miesiąc - dwa przed planowanym przeszczepem należy zrezygnować z podcinania włosów. Szczególnie ważne jest to w przypadku panów. Chodzi o to, aby wycinane z tyłu głowy włosy były możliwe jak najdłuższe. Jeżeli materiał pobrany będzie z pach, brody lub klatki piersiowej, należy przed zabiegiem zrezygnować z golenia.

W dzień, na który zaplanowany jest zabieg, należy umyć głowę delikatnym szamponem, lepiej unikać masek i odżywek. Należy również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Dodatkowo należy pamiętać, aby uwzględnić w swoim kalendarzu okres rekonwalescencji, który (w zależności od wybranej metody) może trwać nawet 2-3 tygodnie. To okres, w którym goją się rany i może pojawić się opuchlina czy ból głowy. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Harris Hair Transplant (@harrishairtransplant)

Przeszczep włosów - cena

Nie istnieje jeden, obowiązujący wszystkie kliniki cennik przeszczepu włosów. Koszty transplantacji włosów są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, doświadczenia lekarza oraz oczywiście renomy kliniki, w której przeprowadzony będzie zabieg.

 Osoby, które zastanawiają się nad przeszczepem włosów, muszą się jednak liczyć ze sporym wydatkiem. Zabieg może kosztować od 2 do nawet 20 tys. zł

Przeszczep włosów - przeciwskazania i skutki uboczne 

Nie każdy może poddać się zabiegowi transplantacji włosów. Przeciwwskazaniami do wykonywania takiej operacji są m.in.:

  • różnego rodzaju choroby skórne,
  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe (takie jak między innymi cukrzyca),
  • wyniszczenie organizmu,
  • zachwianie odporności,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • przebyty zawał serca,
  • uczulenie na środki znieczulające.

Trzeba również wiedzieć, że operacja możliwa jest do przeprowadzenia tylko w przypadku, kiedy na skórze głowy (lub na brodzie, klatce piersiowej lub pod pachami) pacjenta wciąż znajdują się okolice, z których lekarze będą mogli pobrać materiał do wykonania przeszczepu.

Chociaż po dobrze przeprowadzonym zabiegu pacjent z reguły jest zwalniany do domu nawet tego samego dnia, to jednak nie oznacza to, nie mogą wystąpić u niego różnego rodzaju skutki uboczne.  Po przeprowadzonej transplantacji z reguły należy liczyć się z uczuciem dyskomfortu oraz pieczenia skóry, które pacjent odczuwa nierzadko nawet w trakcie operacji. 

Po samym zabiegu występują z reguły dość silne bóle głowy, a poza tym istnieje prawdopodobieństwa wystąpienia obrzęku skóry głowyPo przeszczepie włosów zawsze należy liczyć się z koniecznością przyjmowania leków o działaniu przeciwzapalnym oraz środków przeciwobrzękowych i antybiotyków.

Przeszczep włosów - alternatywy 

Dla zdecydowanej większości osób cierpiących na nadmierne wypadanie włosów transplantacje włosów stanowią ostateczne rozwiązanie mające na celu wyeliminowanie problemu. W przypadku pacjentów, u których występuje np. przejściowe łysienie lub umiarkowane łysienie można skorzystać także z niechirurgicznych metod uzupełniania ubytków włosów.

Nie wymagają one znieczulenia, nie wiążą się z efektami ubocznymi, a przynoszą niezłe efekty. Do tego typu produktów zaliczane są: 

  • szampony,
  • skoncentrowane płyny pod postacią niewielkich ampułek,
  • lotiony,
  • odżywki,
  • maski do włosów,
  • suplementy diety. 

Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że nawet przy systematycznym i regularnym stosowaniu  powyższe produkty nie dadzą spektakularnych efektów i nie poradzą sobie z zaawansowanym łysieniem. 

Artykuł powstał na podstawie materiałów przygotowanych przez klinikę Handsome men. Pierwotnie został opublikowany 23.02.2012. 

Więcej na temat wypadania włosów:
Co stosować na wypadanie włosów - pielęgnacja i leczenie
Mezoterapia - zabieg powstrzymujący łysienie i wypadanie włosów
Jak można walczyć z łysieniem w młodym wieku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA